ferences logo

Hallgatnivaló

Varga Kapisztrán atya a közelgő Franka-napról

2025.04.23.

Idén is várja minden egykori diákját és tanárát az esztergomi Szent Antal Ferences Gimnázium és Kollégium. A közelgő Franka-nap kapcsán Varga Kapisztrán lelki igazgatóhelyettes, az iskola öregdiákja mesélt többek között az április 26-i programról, az intézmény történetéről, valamint az iskola egykori igazgatójával – a 110 évvel ezelőtt született dr. Huszár Jeromos atyával – kapcsolatos emlékeiről is.

Az esemény kiemelt témája idén a Naphimnusz keletkezése. A 800. évfordulóról szóló előadást Balázs Jeromos OFM tartja majd. A részletes programról bővebben korábbi bejegyzésünkben vagy az iskola honlapján olvashatnak.

Az adás április 20-án hangzott el a Magyar Katolikus Rádió Templom – tér – kép című műsorában, az atyát Szerdahelyi Csongor kérdezte.

 

Bertalan testvérre emlékezünk

2025.04.03.

Kálmán Bertalan testvér március 19-én, életének 70. évében visszatért Teremtőjéhez. Tisztelettel emlékezve rá a Katolikus Rádió Templom–Tér–Kép című műsorában két korábbi beszélgetés részleteit idézték fel, melyekből kirajzolódott Bertalan testvér életútja, hivatása, a hívekhez fűződő kapcsolata, valamint Szentkúthoz való mély kötődése. 2009-ben Mátraverebély-Szentkúton, majd 2020-ban Szombathelyen Szerdahelyi Csongor kérdezte őt.

 

Bertalan testvér lelki üdvéért 2025. április 6-án, vasárnap 11 órakor gyászmisét mutatnak be az esztergomi ferences templomban. Végakarata szerint földi búcsúztatására 2025. április 8-án a mátraverebély-szentkúti nemzeti kegyhelyen kerül sor.  A teljes gyászjelentés itt olvasható: https://www.ferencesek.hu/kalman-bertalan-ofm-testvertol…/

Az élet mint istendicséret: Kardos Csongor OFM előadása Szent Ferenc Naphimnuszáról

2025.03.19.

A Naphimnusz születésének 800. évéhez kapcsolódik 2025-ben A Szó Szimfóniája című előadássorozat, amelynek nyitó alkalmát Kardos Csongor OFM tartotta. Az élet mint istendicséret című előadásában a Naphimnusz, A teremtmények dicsérete keletkezéstörténetébe, teológiájába, mélyebb jelentésrétegeibe vezette be a hallgatóságot Pasaréti Közösségi Házban március 3-án, A Szó szimfóniája előadássorozat keretében.

Kardos Csongor OFM atya a Naphimnuszról

2025.02.05.

A Naphimnusz a ferences lelkiség és Szent Ferenc istenkapcsolatának, valamint a teremtett világhoz fűződő viszonyának kikristályosodása” – mondja Kardos Csongor atya Szent Ferenc dicsőítő költeményéről. Bár a mű első pillantásra vidámnak, életigenlőnek és gondtalannak tűnhet, valójában fájdalomból és sötétségből született, egy megszenvedett himnusz, amelyben Szent Ferenc belső növekedése és fizikai szenvedése is tükröződik.

A Naphimnusz születésének 800. évfordulója alkalmából nemcsak a mű irodalomtörténeti, teológiai és ökológiai vonatkozásairól esett szó, hanem jubileumi év várható eseményeiről is. Kardos Csongor atyával – aki maga is lefordította az olasz nyelven született írást – Szerdahelyi Csongor beszélgetett február 2-án a Magyar Katolikus Rádió Templom – tér – kép című műsorában.

Keppel Dániel Kákonyi Asztrik atya kiállításáról

2025.01.24.

Kákonyi Asztrik ferences festőművész alkotásaiból Élet a Szent szolgálatában címmel nyílt kiállítás az EWTN Galériában 2025. január 14-én. A tárlatról korábban mi is beszámoltunk, a megnyitóhoz kapcsolódva most Szerdahelyi Csongor kérdezte Keppel Dánielt.

„Asztrik atya képei túlmutatnak a vizuális kultúra határain – alkotásain keresztül megnyílik a transzcendens is: Isten keresésének és imádatának módját valósítja meg képzőművészetével. Ahogy Szent Ferenc is mondta: a világ minden létezője egy lajtorja, egy lehetőség, hogy eljussunk a teremtő Isten szépségéhez, csodálatához, jóságához” – vallja Keppel Dániel, az esztergomi Szent Antal Ferences Gimnázium és Kollégium tanára, aki egyben az intézményben működő Kákonyi Asztrik Kortárs Galéria vezetője is.

De mi teszi igazán különlegessé a Szeszgyár utcában megtekinthető tárlatot? Mik a kilátások a tárlat bővítésére? Miért kiemelten fontos, hogy a fiatalok számára is átadjuk a képzőművészet sokszínűségét? Mindezekre választ kaphatunk a Magyar Katolikus Rádió Pillanatfelvétel című műsorában elhangzott január 17-i beszélgetésből.

Dombormű őrzi Iglói Ignác atya emlékét a Szent Antal Ferences Gimnáziumban

2025.01.22.

A Szent Antal Ferences Gimnáziumban nemrég avatták fel az iskola egykori szerzetes tanárának, a 2003-ban elhunyt Iglói Ignác atyának emléktábláját. A domborművet Markolt Sebestyén szobrászművész, ferences öregdiák készítette, amely Ignác atya 1983-ban érettségizett osztályának finanszírozása által születhetett meg.

Az alkotóval, Markolt Sebestyénnel, valamint Ignác atya prefektusként vezetett osztályának képviselőjeként Mártai Istvánnal Szerdahelyi Csongor beszélgetett. Az adásban szó volt többek között a ferences diákévekről, a mű születéséről, részben az avató ünnepségről és arról, milyen prefektus volt a mindig mosolygó Iglói Ignác atya, akire példaképként tekintettek a gimnazisták.

A beszélgetés 2024. december 22-én hangzott el a Magyar Katolikus Rádió Keresztény Közéleti Akadémia című műsorában.

SÖNDÖRGŐ együttes a Ferences jótékonysági koncerten

2024.12.21.

Szerdahelyi Csongor műsorának vendége ezúttal Eredics Áron, a SÖNDÖRGŐ együttes művésze volt, akit a Ferences jótékonysági koncert 2025. január 16-án a Zeneakadémián megrendezendő fellépésük kapcsán kérdezte a műsorvezető. A beszélgetésből kiderült, hogy

  • milyen kötődése van a zenekarnak a ferencesekhez,
  • milyen kapcsolat fűzi őket az est többi fellépőjéhez, Kelemenhez Barnabáshoz és Kokas Katalinhoz,
  • miben lesz különleges az idei koncert,
  • hogyan indult művészeti pályájuk,
  • és hogy a jazz, a világ- vagy a népzene kategóriájával azonosulnak-e leginkább.

A beszélgetés a Magyar Katolikus Rádió Pillanatfelvétel című műsorában hangzott el 2024.12.20-án.

Orosz Lóránt atya Mátraverebély–Szentkút Nemzeti Kegyhely 2024-es évéről és a 2025-ös szentév terveiről

2024.12.04.

Mátraverebély–Szentkút nemzeti kegyhelyünk számára a 2024-es év igen sűrű volt. Orosz Lóránt kegyhelyigazgatót Szerdahelyi Csongor többek között az elmúlt időszak búcsúiról, a megújult apartmanházakról – amelyek immár télen is látogathatók – és előretekintés gyanánt a 2025-ös szentévvel kapcsolatban is kérdezte.

Szó esett arról is, hogy milyen szerepe van a kegyhelynek a magyarországi és a felvidéki hívek közötti kapcsolatépítésben, milyen más programokra lehet még számítani, továbbá melyek a több mint tízéves hagyománnyal rendelkező, ünnepek előtt megtartott katekézisek, amelyeket érdemes figyelemmel követnünk.

A beszélgetés Szerdahelyi Csongor Pillanatfelvétel című műsorában hangzott el a Magyar Katolikus Rádióban november 15-én.

Két mariánus ferences története – Dauner Márton Dezsényi Barót és Dezsényi Henrik atyákról

2024.10.29.

Dauner Márton két korábban élt családtagjának történetét kutatta fel az elmúlt időszakban. Mindketten mariánus ferencesek voltak: Dezsényi András, Henrik atya Esztergomban volt templomigazgató, onnan ment nyugdíjba, Dezsényi János, Barót atya nevéhez pedig két jubileum is köthető ebben az évben: halálának ötvenedik, születésének századik évfordulóját ünnepelték.

Szulokon, Barót atya utolsó szolgálati helyén és Solymáron, a születési helyén is tartottak ünnepi megemlékezéseket, szentmiséket az évfordulók kapcsán. Erről és a két szerzetes életéről is mesélt Dauner Márton Szerdahelyi Csongor műsorában.

Az adás a Katolikus Rádió Pillanatfelvétel című műsorában hangzott el október 18-án.

Ferences Média, 2024

A gimnázium egy sziget volt a városban, ahol el tudtunk zárkózni a külvilágtól – Reisz Pál ferences rendtársunk ‘56-hoz fűződő emlékeiről

2024.10.22.

Reisz Pál 1956 eseményeit elsőéves diákként élte át a Franka falai között. A forradalom napjairól és az akkori időkről Szerdahelyi Csongor kérdezte. Pál atya beszélt többek között arról, hogy

  • kik tanították ekkor őket,
  • hogyan élték meg gyerekfejjel, hogy a tanári kar nagy része börtönviselt volt,
  • hogyan jutott el hozzájuk a forradalom híre, 
  • és hogyan élték meg a forradalom napjait.

A teljes adás a Katolikus Rádió Templom-tér-kép című műsorában hangzott el október 20-án.

Ferences Média, 2024

Ferencesek pecsét
Magyarok Nagyasszonya Ferences Rendtartomány
© 2025 Ferencesek - Pax et bonum
Ferencesek
Magyarok Nagyasszonya Ferences Rendtartomány
© 2025 Ferencesek - Pax et bonum