Huszonöt évvel ezelőtt, 1999. november 28-án, miután lezárult az 1997 szeptemberében történt földrengést követő helyreállítás, újra megnyitották a Szent Ferenc-bazilikát Assisiben a látogatók előtt. Az eseményen jelen volt Angelo Sodano bíboros és Carlo Azeglio Ciampi akkori olasz köztársasági elnök is. Ami az alatt az alig több mint két év alatt történt, valóságos bravúr volt, hiszen sikerült újjáépíteni az összeomlott boltozatokat és helyreállítani a mintegy 200 négyzetméternyi területet elfoglaló freskókat is.
A 300 ezer töredéket többek között a Toszkánai Egyetem hallgatói, valamint az Istituto Superiore Centrale di Restauro tanárai és hallgatói válogatták át és mentették meg: közülük 220 ezret helyeztek vissza eredeti helyére húsz restaurátor közreműködésével. A fennmaradó 80 ezer töredéket is katalogizálták és gondosan megőrizték.
A bazilikában zajló restaurálási folyamathoz tartozott a harangtorony és a Sacro Convento megrongálódott részeinek helyreállítása is. „A Szent Ferenc-bazilika páratlan ékszerdoboz – nyilatkozta Sergio Fusetti professzor, a templom vezető restaurátora –, ezért a munkák, amelyek ebben az időszakban elkezdődtek, bizonyos értelemben soha nem értek véget. A folyamatos karbantartás elengedhetetlen. Néhány hónapja fejeztük be az alsó bazilika oldalkápolnáinak restaurálását, most azonban – a ferences jubileumok, Szent Ferenc halálának közeledő nyolcszázadik évfordulója idejére – szüneteltetjük a munkát, bízva abban, hogy a későbbiekben folytathatjuk az alsó bazilika hajójában található freskók helyreállítását.”
„Néhány héttel a 2000-es szentév kezdete és a Szent Péter-bazilika szent kapujának megnyitása előtt, 1999. november 28-án újra megnyílt a Szent Ferenc-bazilika felső templomának kapuja, készen arra, hogy ismét fogadja a zarándokok és a látogatók sokaságát” – emlékezett vissza Marco Moroni OFMConv, a bazilikához kapcsolódó ferences kolostor, a Sacro Convento házfőnöke. „Alig több mint két év helyreállítási munkálatai után a bazilika visszatérhetett eredeti rendeltetéshez – aznap Angelo Sodano bíboros mutatott be itt ünnepi szentmisét –, és mindenki újra megcsodálhatta a freskók szépségét és az épület eleganciáját. A feladat szinte lehetetlennek tűnt: újjáépíteni az 1997. szeptember 26-án bekövetkezett pusztító, négy ember életét követelő földrengés következtében beomlott boltozatokat. Afféle fogadás volt ez, amelyet meg kellett nyernünk. És sikerült! Az úgynevezett »utópia műhely« e rövid idő alatt sikeresen teljesített küldetését.”
„Úgy gondolom – folytatta Moroni atya –, hogy sohasem lehetünk eléggé hálásak azok kitartásáért, akik sokak részéről feltámadt, ám érthető kételyek és az ezeket kísérő viták ellenére azonnal nekiláttak a helyreállítási munkálatoknak: a tűzoltóknak, mérnököknek, technikusoknak, restaurátoroknak és minden közreműküdőnek. Giulio Berrettoni OFMConv, akkori házfőnök és Antonio Paolucci rendkívüli biztos, a politikai hatóságok és a műemlékvédelmi hivatal vezetői egyaránt hittek a sikerben. Hittek benne, és hozzáértő, bátor módon dolgoztak együtt a szükséges – mind állami, mind magánkézből származó – források megteremtéséért és a bürokratikus akadályok legyőzéséért. Ez a bazilika, amely a szépség, a történelem és a lelkiség ékköve, valóban megérdemelte ezt a hatalmas, közös erőfeszítést, hogy visszaadhassuk a zarándokoknak, a turistáknak és a művészet kedvelőinek, s hogy Szent Ferenc nevében újra az Isten és ember közötti találkozási hellyé válhasson. Most ismét egy nagy jubileum előtt állunk, huszonöt évvel az után a kegyelmi pillanat után, amikor nem pusztán egy kapu nyílt meg, hanem egy új reményekkel teli jövő is. Ki tudja, hány ember léphette át azóta a bazilika küszöbét, és hányan érezhették meg itt Isten jelenlétét!”
Moroni atya elmondta: a bazilika helyreállítási munkálatai az elmúlt években sem álltak le. A felső bazilika helyreállítási munkálatai után az alsó templom freskóinak restaurálása következett. „Ez újabb ajándék a látogatók számára: a bazilikában található művészeti alkotások páratlan eszközt jelentenek Isten és az Ő szolgája, Ferenc történetének elbeszéléséhez. Számunkra, ferencesek számára megtiszteltetés, hogy itt lehetünk a nyolcszáz éves jubileumok időszakában: készek vagyunk arra, hogy találkozzunk az idelátogatókkal, befogadjuk őket, és megosszuk velük mindazt, amit kaptunk, mély hálával emlékezve mindazokra, akik előttünk jártak és életükkel tettek tanúságot az Evangéliumról.”
***
Olaszul tudó olvasóinknak különösen is ajánljuk az olasz televízió által készített Assisi: Il cantiere dell’utopia – storia di un restauro című egyórás dokumentumfilmet, amely egyedülálló felvételekkel mutatja be a földrengést követő helyreállítási folyamatokat. A film a YouTube-on is elérhető, erre a linkre kattintva: https://www.youtube.com/watch?v=Hfvn_Feeoew
***
Szöveg: Kámán Veronika
Forrás: Basilica di San Francesco: 25 anni fa la riapertura dopo il sisma del ’97 e dopo il restauro lampo
Képek: Assisioggi.it, Umbriajournal.com
Ferences Média, 2025